Jaki dzbanek filtrujący do wody?

Dzięki co raz większej świadomości zaczynamy na co dzień sięgać po co raz to lepsze jakościowo produkty spożywcze. Często zapominamy jednak, że jednym z najważniejszych składników zbilansowanego żywienia jest woda. Dzbanek filtrujący powinien być pierwszą rzeczą po którą sięgniemy, chcąc poprawić jakość naszego odżywiania.

Ranking dzbanków filtrujących 2018

Poniżej przedstawiamy nasz ranking dzbanków filtrujących wodę jakie można znaleźć w polskich marketach oraz sklepach internetowych:
[Ranking]

Jak działają dzbanki filtrujące

Dzbanek filtrujący od zwykłego pojemnika na wodę różni się jedynie filtrem. Ale to serce tego urządzenia zapewnia nam wysokiej jakości, zdrową wodę, pozbawioną m.in. chloru, metali ciężkich czy tzw. cząstek mechanicznych, które w zwykłej wodzie z kranu mogą się pojawić. Taka przefiltrowana woda, jest zdatna do picia nawet bez przegotowania. Nie ma tutaj żadnych obostrzeń, wodę z dzbanków pić mogą zarówno dzieci jak i osoby starsze. Pomijając oczywiście dzieci do 1 roku życia, którym należy podawać wodę przegotowaną, niezależnie czy pochodzi z butelki, kranu czy filtra. W filtrach znajdują się najczęściej węgiel aktywowany i żywica jonowymienna.

Filtr – typy

Zdecydowanie najczęściej spotykanym typem filtra w dzbankach filtrujących jest filtr węglowy. Poszczególne modele filtra mogą różnić się od siebie wydajnością. Tak na przykład wygląda różnica pomiędzy filtrami Dafi Classic i Unimax. Przydatność do użycia jest w obu przypadkach taka sama i należy je wymienić po 30 dniach od rozpakowania, natomiast model Unimax jest przeznaczony do nieco większego zużycia wody, gdyż jest w stanie przefiltrować 150-200 litrów przy normie 100-150 litrów dla filtra Classic.

Poza standardowymi filtrami jak Classic czy Unimax, nabyć można również filtry MG+ i pH+. MG+ to filtr uzupełniający wodę o jony magnezu. Przefiltrowana przez niego woda zawiera około 30 mg/l magnezu. Natomiast przefiltrowanie wody przez filtr pH+ sprawia iż staje się ona zmineralizowaną wodą alkaliczną dzięki której możemy wzbogacić dietę o minerały alkaliczne. W obu tych przypadkach nie zaleca się przegotowywania wody, gdyż w ten sposób traci ona znaczną część uzyskanych wartości.

Czy warto kupić dzbanek filtrujący wodę?

Warto, z dwóch ważnych powodów:

  • Oszczędzasz pieniądze – dzbanek to koszt kilkudziesięciu złotych, a wytrzymałość filtra to miesiąc czasu i około 100-150 litrów przy najprostszych modelach. Średnia cena butelki wody mineralnej (1,5l) przyzwoitej jakości to 1,50 zł co daje nam średnią 1zł/1l. Zakładając średnią cenę m3 wody w Polsce, litr wody z kranu nie kosztuje nawet grosza, a biorąc pod uwagę, że dzbanek używać można przez kilka lat, twoja oszczędność wyniesie kilkaset złotych w skali roku!
  • Dbasz o zdrowie – zwykła woda z kranu może zawierać chlor, metale ciężkie czy rdzę. Tego wszystkiego pozbywasz się dzięki przefiltrowaniu jej w dzbanku. Mało tego, filtry jakie jak pH+ czy MG+ wzbogacają wodę o niezbędne nam składniki mineralne

Ile kosztuje dzbanek filtrujący?

Ceny dzbanków wahają w zależności od pojemności, producenta i wyposażenia jakie dają na starcie. Warto przejrzeć dokładnie ofertę bądź zasięgnąć informacji u specjalisty gdyż może się okazać, że warto więcej zapłacić za zestaw w którym po prostu znajduje się więcej filtrów. Standardową i najczęściej spotykaną pojemnością jest 1,4l, ale znaleźć można oczywiście większe. Biorąc pod uwagę, że dorosła, średnio aktywna osoba powinna spożywać dziennie około 1,5l wody, warto przemyśleć zakup większego urządzenia. Ceny filtrów zaczynają się od kilkunastu złotych za tzw. filtry standardowe a sięgają maksymalnie kilkudziesięciu, przy modelach wzbogacających wodę o składniki mineralne.

Dzbanek w każdym domu

Dzbanki filtrujące stały się w ostatnim czasie bardzo popularne, przez to, że większa liczba ludzi zwraca uwagę na to czym i w jaki sposób się odżywia. Te proste i niewielkie urządzenia, bardzo niskim kosztem, zdecydowanie poprawiają jakość wody, której używamy na co dzień, nie tylko do bezpośredniego picia, ale również tej z której robimy ciepłe napoje jak kawę czy herbatę. Niezależnie od wieku czy aktywności fizycznej, dzbanki filtrujące stały się niezbędnym elementem zdrowego trybu życia.

Leave a Comment