Jak oszczędzać wodę

Pewnie wielu z was zastanawia się w jaki sposób można oszczędzać wodę. Oczywiście nie tylko z powodów ekologicznych ale przede wszystkim tych finansowych. Niestety ale z roku na rok ceny wody rosną a nasze pensję niekoniecznie. Jak zatem zaoszczędzić na wodzie? Przede wszystkim zużywać jak mniej.

Praktyczne sposoby jak oszczędzać wodę

  • Podczas mycia zębów używaj kubka zamiast bieżącej wody, dzięki temu jesteś w stanie zaoszczędzić około pół litra wody na jednym myciu. Gdy weźmiemy pod uwagę czteroosobową rodzinę to oszczędności w skali roku wyjdą na prawdę spore.
  • Podczas mycia twarzy czy zębów zwróć uwagę aby woda nie była odkręcona cały czas. Jest to jedno z podstawowych kwestii jakich się uczymy w kwestii oszczędzania wody, jednak ciągle wiele osób popełnia ten błąd.
  • Prysznic vs wanna? Na ten temat krążą już legendy. Ogólnie, biorąc prysznic zużywamy średnio około 10 litrów wody na minutę. Pełna wanna wody to około 18- litrów wody, łatwo zatem policzyć jak wielkie oszczędności przynosi nam prysznic.
  • Większość spłuczek w toalecie posiada dwa przyciski – większy i mniejszy. Nie musisz za każdym razem używać większego, w większości przypadków ten mniejszy wystarczy, a oszczędności dzięki temu mogą być na prawdę spore. Należy mieć na uwadze, że spłukiwanie wody to około 1/3 całkowitego zużycia wody, używając mniejszego przycisku nasze zużycie wody na pewno sporo spadnie.
  • Podczas mycia rąk strumień wody nie musi lecieć z maksymalną siłą. Mniejszy strumień w zupełności wystarczy, a przy okazji się nie zachlapiemy.
  • Wielu z nas pewnie nie zdaje sobie sprawy ile to jest jedna kropla wody. Podczas wyliczeń okazało się, że 1 kropla wody na sekundę w skali roku to aż 11935 litrów wody! Tak aż tyle! Zadbaj więc o to abyś nie miał takiej sytuacji i napraw kapiące krany.
  • Będąc przy temacie kranów, warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną ważną kwestię. Zainstaluj w swoim kranie odpowiedni perlator (są to specjalne siatki o drobnych oczkach, które napowietrzają wodę). Dzięki takiemu urządzeniu strumień wody będzie silniejszy a zużycie zdecydowanie wody zdecydowanie mniejsze.
  • Kiedy zmywasz naczynia warto napełnić najpierw zlew. W ten sposób można dokładnie umyć naczynia w paru litrach wody a na koniec wystarczy spłukać wszystko pod niewielkim strumieniem wody.  Myjąc naczynia pod bieżącą wodą zużywamy jej zdecydowanie więcej.
  • Myjąc naczynia w zmywarce zawsze warto ją zapełnić do końca. Zmywarki za każdym razem pobierają taka samą ilość wody więc nie zapełniając jej do końca marnujemy sporo wody a także prądu. Podobnie rzecz ma się z pralkami, należy zawsze zapełnić je do pełna.
  • Nie wylewaj wody pochopnie, zawsze można ją zużyć do sprzątania domu czy podlania kwiatów.

Podsumowanie

Cena wody z roku na rok jest co raz większa, stosując się do powyższych sposobów jesteśmy w stanie zaoszczędzić na prawdę spore ilości wody a przy tym i pieniędzy. Jednak nie tylko kwestie finansowe za tym przemawiają. Warto mieć na uwadze nasze środowisko naturalne, które niestety jest co raz bardziej zanieczyszczone. Oszczędzając wodę nie tylko oszczędzamy pieniądze ale także dbamy o środowisko.

Leave a Comment